Tai pirmas kartas, kai bus viešai leidžiama apžiūrėti slaptus popiežiaus apartamentus.

Popiežius Pranciškus pirmą kartą atvėrė smalsiems lankytojams savo vasaros rezidencijos Castel Gandolfo duris, esančios 24 kilometrai už Romos. Tai namai, kurie turi beveik 400 metų skaičiuojančią istoriją.

XVII a. rūmus, kurie priklausė ankstesnėms Romos popiežių kartoms, Šventasis Tėvas lankė  vos keletą kartų nuo jo išrinkimo 2013-aisiais. Jis niekuomet nenakvojo šiuose rūmuose. Sakoma, kad jis mieliau laidžia vasaras Romoje, savo Vatikano apartamentuose.

Rezidencija daugiau nei 54 hektarų plote (11 hektarų didesniame nei Vatikanas) įsitaisiusi ant uolėtos vietos virš Albano ežero. Iš ankstesnių nuotraukų atrodo, kad namas yra lyg neapsakomas piešinys.

Vos pasukus už marmuru grįsto kampo, iškart pastebėsite paauksuotus sieninių šviestuvų laikiklius, kambarius puoštus su aksomo suolais, brokato kėdėmis ir išskirtine prabanga dekoruotomis išlietomis karūnomis.

Šias sales jungia daug istorijos. Lankytojai gali prisiliesti prie sienų, ant kurių kabo popiežių ir įtakingų šeimų portretai, tokių kaip legendinės Medičių (Medici) ir Borghese. Šiuose namuose taip pat gyveno popiežius Pijus XII ir mirė Popiežius Paulius IV, o Jonas Paulius II atgavo jėgas po 1981-ųjų pasikėsinimo į jo gyvybę.

Lankytojai gali nevaržomai lankyti visus rūmų kambarius, net popiežiaus miegamąjį, kuris, tiesą sakant, greičiausiai yra labiausiai rūpimas objektas (patenkinti karštligiškam smalsumui). Tai erdvus, rausvai gelsvų sienų kambarys, įrėmintas blyškiai žalių užuolaidų, turi tik viengulę lovą su paauksuotu baldakimu ir stūkso šalia privačios koplyčios.

Tačiau reikia pastebėti, kad tai ne tik poilsio kampelis. Antrojo Pasaulinio karo metais popiežius Pijus XII pasiūlė paaukoti vilą ir Castel Gandolfo žemes kaip prieglobstį pabėgėliams, tuo metu popiežiaus miegamasis tapo laikina gimdymo palata, kur gimė 40 vaikų.

Rezidencijos atidarymas yra naujos Vatikano pastangos, kurių buvo imtasi, kad popiežius Pranciškus (ir kai kurie istoriniai artefaktai) taptų labiau prieinami visuomenei. 2014 metų kovą Vatikanas leido lankyti nepriekaištingus rūmų sodus, kurie yra šalia esančios Barberini vilos.

2015 metų rugsėjį jie įvedė tiesioginę geležinkelio juostą iš privačios Vatikano geležinkelio stoties iki Šv. Petro Bazilikos, kad lankytojai galėtų tiesiogiai ten patekti į Castel Gandolfo miestelį.  Jei nuspręsite aplankyti vietą, kur aukštai kalnuose įsikūrę apaštalai, apsvarstykite galimybę užsirezervuoti abipusę kelionę, tai bus visos dienos bilietas iš Vatikano miesto į Vastel Gandolfą per Vatikano muziejus.

Šis bilietas ne tik padengia kelionės kainą traukiniu, kuri užtrunka apie pusantros valandos, tačiau taip pat užtikrina VIP įėjimą (nereikės laukti eilėse) į Vatikano muziejų,  Siksto koplyčią, Castel Gandolfo rūmus ir vilos Barberini sodus, taip pat audiogidą už apytiksliai 40 eurų.