Žengti žingsnį ant šventos Izraelio žemės prilygsta jausmui, kurį viduramžių keliauninkas tikriausiai pajusdavo pravėręs didelio, spalvingo, bet stipriai apsaugoto ir įtvirtinto miesto-tvirtovės vartus. Tik atvykus vartų sargai tave ištardo: ką čia veiksi, kur nakvosi, kur anksčiau keliavai, ką dirbi…

Jei nekeli įtarimų, jau po kelių akimirkų gali mėgautis karšta Izraelio saule ir tuštoku kraštovaizdžiu. Prieš tai dar maloni moteriškė įteikia žemėlapį ir rankų kremą su Negyvosios jūros druska.

Prasiveria Ovdos oro uosto apsaugos vartai ir autobusas nuvingiuoja rudais kalnais į Eilatą. Visas kelias driekiasi palei gerai įtvirtintą Izraelio ir Egipto sienos tvorą. Keturiasdešimties minučių kelionėje pro akis bėga tvorų raizgalynės ir vieniši Egipto pasieniečių namukai. Šioje tvoros pusėje ant peties pasikabinusi automatą nuobodžiaudama akimis eismą seka Izraelio karė. Moterų Izraelio armijoje ne mažiau nei vyrų. Visa tai dar kartelį primena, kiek daug įtampos regione tvyro dėl šio ne itin svetingai atrodančio žemės lopinėlio.

Trys miestai vienoje pakrantėje

Akabos miesto uostas

Akabos miesto uostas (123rf.com nuotr.)

Užkilus ant aukščiausio kalnų grandinės taško pro uolas pradeda šviesti palmių oazės, Akabos įlanka ir miestas. Tiesa, miesto panoramoje galima įžvelgti mečetės minaretus. Nuo kalno šviečia Akaba, o Eilatas jau čia pat – už kito posūkio.

Šie Raudonosios jūros pakrantėje susiglaudę namukų ir viešbučių gumulai būtų tik mažas rajonėlis kuriame nors pasaulio megapolyje. O čia – trys miestai, trys atskiros valstybės. Egipto pusėje – Taba, kelių kilometrų Izraelio pakrantės juostoje įsispraudęs Eilatas ir čia pat – Jordanija bei pėsčiomis pasiekiama Akaba.

Eilato centre – oro uostas

Eilatas (123rf.com nuotr.)

Eilatas (123rf.com nuotr.)

Visi pasaulio kurortai turi panašumų: jachtų prieplauka, promenada palei jūrą, prestižinių viešbučių juosta, už jų – pagrindinė miesto gatvė, aikštė, fontanai, toliau turgūs, parduotuvės, gyvenamieji kvartalai ir dažniausiai už miesto atsiveriančios dykynės. Eilate irgi panašiai, tik tarp viešbučių juostos ir pagrindinės miesto gatvės dar įsispraudęs oro uostas!

Lėktuvai leidžiasi prie pat Jordanijos sienos, dideliu greičiu pralekia pro šalia stūksančius prabangius Eilato viešbučius ir jachtų įlankėlę bei sustoja miesto centre, kur už tvoros – prekybos centras ir didelė sankryža. Apsisukdamas ant oro uosto tako lėktuvas savo sparnais meta šešėlį ant patvoryje stovinčių automobilių, o palmės gatvėse linksta nuo turbinų išmetamo karšto oro. Tai vienas tų pasaulio lėktuvų nusileidimo ir pakilimo takų, keliančių šiurpuliukus ant odos.

Keleivinis lėktuvas virš Eilato miesto (123rf.com nuotr.)

Keleivinis lėktuvas virš Eilato miesto (123rf.com nuotr.)

Koralų rifai šalia jūrų uosto

1948 m. susikūrus Izraelio valstybei Eilatas iš karto pradėjo uosto statybas, čia prasidėjo ir turizmo plėtra, o nuo 1985 m. jis turi laisvosios ekonominės zonos statusą. Dabar tai sparčiai besivystantis miestas, kuriame turėtų atsirasti greitasis geležinkelis, sujungsiantis uostą su Tel Avivu. Traukiniais kurortą bus galima pasiekti dar greičiau, o prekyba Eilate įgaus naują pagreitį. Kryptingai planuojama ir viešbučių, maitinimo įstaigų, atskirų miesto dalių bei infrastruktūros plėtra.

Koralai, raudonoji jūra (123rf.com nuotr.)

Koralai, raudonoji jūra (123rf.com nuotr.)

Tik štai Raudonosios jūros gyventojams šie planai visai nepatinka. Gyvenimas po vandeniu Eilate, kaip ir visur kitur Raudonosios jūros pakrantėse, primena spalvų ir gyvybės formų knibždėlyną. Čia šalia vienas kito iškart už uosto teritorijos išsidėstę paplūdimiai, delfinų centras, koralų rifas ir jūrų parkas.

Norintys patekti į koralų parką turės sumokėti apie 8 JAV dolerius dienai. Dar kainuos nardymo kaukių nuoma ir kitos pramogos virš ir po vandeniu. Palyginti su kitų paslaugų kainomis Izraelyje, koralų rifas, be abejonės, yra daugiausia įspūdžių suteikiantis parkas už geriausią kainą. Antra vertus, palyginti su kitais pasaulio rifais – šis užima labai mažai vietos. Gerai tai, kad koralai čia yra pakrantėje, vos apsemti vandens, todėl juos patogu apžiūrėti net ir labiausiai bijantiems nardyti.

Raudonosios jūros panorama (123rf.com nuotr.)

Raudonosios jūros panorama (123rf.com nuotr.)

Vis dėlto taupantiems pinigus siūlau išsirinkti greta koralų parko esančius paplūdimius. Jie nemokami, o žuvys tinklais tikrai neatitvertos. Nors nepamatysite koralų, po kavinės pastoliais prieplaukoje ar paplūdimio pakrantėje plaukiojančių žuvų gausa tikrai nenuvilia. Tereikia išsinuomoti nardymo kaukę. Be to, išlipę į krantą galėsite ant gultų kaitintis saulėje ir gurkšnoti kavą ar kokteilius skambant muzikai… Net ir gruodžio mėnesį.

Eilatas – puiki vieta ir mokytis giluminio nardymo su deguonies balionais, ir paplaukioti su delfinais, tik už šias pramogas teks pakloti daug daugiau šekelių.

Gal norėtųsi Eilate užsilikti ir ilgiau, bet didelės kainos (kebabas užkandinėje – 9–10 JAV dolerių), sugrūsto miesto jausmas (oro uostas, jūrų uostas), erdvės trūkumas (paplūdimiai prie prekybos centrų ir visur aplink šviečiantys miesto pastatai) po kelių dienų daugelį keliauninkų išgena ieškoti naujų vietų – į Izraelio gilumą, Jordaniją ar Egiptą.

Tik grįždami namo oro uoste nekurkite pasakų apie tai, kaip kur nors nesilankėte ar ko nors nedarėte. Atsakykite atvirai ir be įtampos, nes kitaip būsite pakviesti į atskirą kambarėlį ir ištardyti. Blogiausiu atveju, vartų sargai daugiau nebeleis grįžti į Izraelį.

Informaciją parengė viešbučių rezervavimo sistemos „Travel On Spot“ specialistai. Daugiau apie keliones sužinokite čia.