Turizmas – neatsiejamas globalaus pasaulio atributas. Tai didelės pasaulio dalies žmonių pragyvenimo šaltinis ir vienas populiariausių šiandienės visuomenės atostogų leidimo būdų. Į tolimus ir artimus kraštus kasmet keliauja per milijardą turistų. Turizmo ekspertai prognozuoja, kad šis skaičius per ateinančius dešimtmečius net padvigubės.

Travel On Spot“ pasidomėjo, kaip atsirado turizmas, kokios šios pasaulį keičiančios veiklos šaknys ir istorija.

Kada žmonės pradėjo turistauti?

Rekreacinės ir pažintinės kelionės jau egzistavo Senovės Egipte. Įdomiausia, kad ratas apsisuko ir pats Egiptas moderniais laikais dėl savo istorinio paveldo ir Raudonosios jūros tapo viena turizmo mekų. Tiesa, faraonų laikais turizmas buvo tik pačių turtingiausiųjų ar net pusdieviais laikytų valdovų privilegija. Yra rašytinių šaltinių, kuriuose užfiksuota, kad Senovės Egipte privilegijuotos grupės savo malonumui keliaudavo apžiūrėti toliau esančių ir prieš šimtus metų pastatytų piramidžių.

Francisco Anzola nuotrauka. Ramzio II šventykla

Francisco Anzola nuotrauka. Ramzio II šventykla

Senovės graikai taip pat turėjo savo kelionių tradicijas. Jie traukdavo į Delfus, kad pasiklausytų išminčiaus žodžių ar sudalyvautų sporto žaidynėse. Ką jau kalbėti apie Herodotą – gerai žinomą senovės graikų keliautoją ir istoriką, kuris pirmasis ne tik aplankė, bet ir aprašė Egiptą, Šiaurės Afriką, Juodosios jūros regioną, Mesopotamiją ir Italiją.

Romos imperijos laikais pažintinės kelionės labiausiai išpopuliarėjo dėl pagerėjusio susisiekimo. 300 tūkst. km lengvai išvažiuojamų kelių tapo dar viena paskata keliauti ne tik karo ar prekybos reikalais, bet ir pažintiniais ar laisvalaikio tikslais. Roma tapo ir pirmąja istorijoje užfiksuota turizmo verslo gimtine. Čia žmonės ne tik patys keliavo, bet ir pradėjo organizuoti keliones, gidauti, suteikti nakvynę ir maistą keliautojų grupėms.

Viduramžiais keliavo studentai ir piligrimai

Kad ir kokiais tamsiais amžiais laikomi viduramžiai, žmonių mobilumas tuo metu tik didėjo. Prie keliaujančių kareivių ir pirklių prisijungė kitos socialinės grupės, tokios kaip išmaldos prašytojai, plėšikai, pasiuntiniai. Vis dėlto labiausiai išryškėjo studentai ir piligrimai. Tai dvi grupės keliautojų, kurie troško ne tik nusigauti iš vieno miesto į kitą, bet ir sužinoti ką nors nauja.

Atsiradus žymioms Paryžiaus, Oksfordo, Bolonijos mokslo intitucijoms jaunuoliai traukė daugybę kilometrų iš savo namų ne tam, kad ką nors parduotų ar užkariautų, o tam, kad ištyrinėtų ir atrastų. Taip susiformavo nauja pasaulėjauta – noras pamatyti pasaulį. Galiausiai viska tai perėjo į renesanso laikotarpį – didžiųjų pasaulio atradimų ir iškilių keliautojų erą.

Modernaus turizmo ištakos – aristokratų kelionėse

Toks turizmas, kokį suprantame šiandien, pradėjo formuotis XVI–XVIII a., kai turtingi jaunuoliai pradėjo keliauti po pasaulį tik tam, kad įgautų žinių ir iš vaikystės pereitų į suaugusiųjų pasaulį. Tačiau per dešimtmečius žinių ir patirties troškimą kelionėse užgožė malonumo siekis. Keliauti turtingiesiems tapo labiau malonumu nei iššūkiu. Taip pradėjo formuotis pirmos suplanuotos kelionės, kurios truko nuo metų iki trejų. Ir štai čia jau reikėjo daugybės žmonių pagalbos – į tokias keliones kartu leisdavosi vedliai, gidai, nešikai, patarnautojai ar net asmeniniai virėjai.

Prasidėję Anglijoje tokie turai persikėlė ir į Prancūziją bei Italiją. Daugiausia buvo keliaujama per didžiuosius Europos miestus: Londoną, Paryžių, Amsterdamą, Madridą, Miuncheną, Vieną, Prahą.

Masinio turizmo gimimas

XIX a. smarkiai padaugėjo žmonių, gaunančių didesnes pajamas. Švietimo amžius, Pramonės revoliucija ir spartus ekonomikos augimas Vakarų šalyse suteikė galimybę žmonėms užsidirbti pinigų. Keliones sau leisti jau galėjo ne tik aristokratai, tyrinėtojai ir mokslo žmonės. Pirmasis tai suprato baptistų dvasininkas Thomas Cookas.

Thomas Cookas

Thomas Cookas

1841 m. liepos 5 d. jis suorganizavo besigydančių nuo alkoholizmo parapijiečių išvyką į blaivybės šalininkų sambūrį Lafbore (Didžioji Britanija) už 11 km nuo namų. Dvasininkas subūrė 570 bendraminčių ir pats jiems organizavo kelionę traukiniu. Jis pasirūpino šių žmonių maitinimu, nakvyne ir pramogomis. Šia kelione Th. Cookas siekė parodyti, kad pramogos galimos ir be svaigalų.

Per ateinančias tris vasaras jis suplanavo ir vadovavo blaivybės šalininkų ir sekmadienio mokyklos vaikų ekskursijoms. 1844 m. geležinkelio bendrovė sutiko pasirašyti nuolatinę sutartį su Th. Cooku ir įpareigojo jį surasti keleivių. Ši sėkmė leido jam pradėti nuosavą kelionių organizavimo verslą ir imti procentinį mokestį už traukinio bilietus.

Ši Th. Cooko sėkmė dažnai ir vadinama tikruoju turizmo verslo gimimu. Dvasininko įkurta bendrovė yra viena didžiausių turizmo pasaulyje. Daugelis populiariausių Europos kurortų per XX a. pasikeitė neatpažįstamai. Turizmas suklestėjo ir tolimuose, egzotiniuose kraštuose.

Internetas dar kartą keičia turizmą

Atsiradus internetui turizmo sąvoka pasikeitė dar kartą. Viešbučių ir skrydžių rezervavimo sistemos, svetingumo klubai, kambarių nuomos portalai, socialiniai tinklai, automobilių nuomos bendrovės, galimybė rezervuoti staliuką restorane, pirkti pramogas ir turus internetu, komentarai ir atsiliepimai – visa tai leidžia žmogui „aristokratiškai“ susiorganizuoti sau tinkamą kelionę.

Turizmo ekspertai pripažįsta, kad populiauriausios pasaulyje lankytinos vietos jau sausakimšos nuo turistų, o žmonės ateityje po truputį ieškos ne lankomiausių objektų, o išskirtinių patirčių, ramybės, atokumo, unikalumo ir autentiškumo. Taip istorijos ratas apsisuks ir kelionės vėl taps individualesnės.

Informaciją parengė viešbučių rezervavimo sistemos „Travel On Spot“ specialistai. Daugiau apie keliones sužinokite čia.