Devynioms oro linijoms iš aštuonių valstybių buvo įvestas draudimas skrydžiuose į JAV orlaivių kabinoje gabentis su savimi elektroninius prietaisus didesnius už mobilų ar išmanųjį telefoną. 

Kaip pranešė šaltiniai Vašingtone, JAV dar antradienį įspėjo, kad ekstremistinių grupuočių nariai turi planų panaudoti elektroninius prietaisus kaip tam tikrų sprogiųjų medžiagų slėptuves, todėl uždraudė juos gabenti skrydžiuose iš 10 oro uostų, esančių Vidurio Rytuose, Turkijoje ir šiaurinėje Afrikoje.

Aukšto rango JAV pareigūnai valstijų žiniasklaidos priemonėms nurodė, jog devynioms oro linijoms iš aštuonių valstybių buvo suteiktos 96 valandos uždrausti bet kokių prietaisų didesnių nei telefonai ar išmanieji telefonai.

Šis draudimas liečia nešiojamuosius ir planšetinius kompiuterius, žaidimų konsoles, tačiau juos bus galima gabenti orlaivių bagažo skyriuose. Šio sprendimo bus įpareigoti laikytis ir vienų užimčiausių oro uostų skrendantys keleiviai. Per dieną į JAV iš draudimo apimtų oro uostų įvykdoma apie 50 skrydžių.

Aukšti pareigūnai teigė, jog „apribojimų imtasi įvertinus žvalgybos informaciją dėl galimų pavojų, todėl mes manome, jog tiek patys apribojimai, tiek oro uostai, kuriems jie pritaikyti yra pasirinkti tinkamai ir padės užtikrinti keliautojų saugumą. Įvertinta informacija leidžia teigti, kad teroristinės grupuotės tęsia taikymąsi į komercinę aviaciją, o savo atakoms vykdyti imasi inovatyvių metodų, inkorporuodami sprogstamuosius įtaisus į kasdienius žmogaus gyvenime naudojamus daiktus.“

Valdžios institucijų atstovai, kalėdami su anonimiškumo sąlyga, atsisakė diskutuoti apie žvalgybos informaciją, kuri lėmė tokį už susisiekimo saugumą atsakingų institucijų sprendimą, tačiau teigiama, kad draudimui įtaką padarė pastaraisiais metais įvykusios atakos ir nesusipratimai oro uostuose ir lėktuvuose. Vienas iš tokių – praėjusių metų vasarį įvykęs incidentas, kai pasinaudodami elektroniniais prietaisais Somalio islamistai išsprogdino skylę Daallo oro linijų keleivinio lėktuvo kabinoje, kuris buvo priverstas apsisukti ir nusileisti oro uoste avariniu būdu. Tuomet istorija baigėsi gana laimingai, pro atsivėrusią skylę buvo išsiurbtas ir žuvo pats įtariamasis sprogdintojas, kiti keleiviai liko sveiki.

Anot CNN, manoma, kad draudimas gali būti susijęs su grėsmėmis, kurias kelia gerai žinoma teroristinė grupuotė Al-Qaeda, kitaip vadinama AQAP.

Oro uostai, kuriuose įvestas minėtas draudimas:

  • Amano Karalienės Alios tarptautinis oro uostas, Jordanija
  • Kairo tarptautinis oro uostas, Egiptas
  • Stambulo Ataturko oro uostas, Turkija
  • Džidos Karaliaus Abdulazizo tarptautinis oro uostas, Saudo Arabija
  • Rijado Karaliaus Khalido tarptautinis oro uostas, Saudo Arabija
  • Kuveito tarptautinis oro uostas, Kuveitas
  • Kasablankos Mohamedo V-ojo tarptautinis oro uostas, Marokas
  • Dohos Hamado tarptautinis oro uostas, Kataras
  • Dubajaus oro uostas, Jungtiniai Arabų Emyratai
  • Abu Dabio oro uostas, Jungtiniai Arabų Emyratai
BBC.com nuotr.

BBC.com montažas

Nei vienos JAV oro linijos nevykdo tiesioginių skrydžių iš šių oro uostų, todėl jų draudimas nepaveiks. Draudimas galios Royal Jordaniai, EgyptAir, Turkish Arilines, Saudi Airlines, Kuwait Airways, Royal Air Maroc, Qatar Airways, Emirates ir Etihad Airways oro linijų bendrovėms.

Oro linijų bendrovės ir jų valdytojai buvo informuoti apie JAV nurodymą, o kai kuriuos iš jų jau informavo keleivius apie draudimą. Bendrovės pažeidusios draudimą rizikuos prarasti teisę įskristi į JAV oro erdvę. Draudimas įvestas neribotam laikotarpiui. Ar ateityje jis bus taikomas ir platesniam oro uostų ratui, neskelbiama.

Panašų draudimą įvedė ir Jungtinė Karalystė

Draudimą gabenti už išmaniuosius ir mobilius telefonus didesnius elektroninius prietaisus, įkandin JAV, įvedė ir Jungtinė Karalystė. Tiesa, skiriasi draudimo taikymo ribos. Jungtinėje Karalystėje draudimas įvestas British Airways, EasyJet, Jet2.com, Monarch, Thomas Cook, Thomson, Turkish Airlines, Pegasus Airways, Atlas-Global Airlines, Middle East Airlines, EgyptAir, Royal Jordaniai, Tunis Air ir Saudia bendrovių skrydžiams į Jungtinę Karalystę.

Jungtinės Karalystės reguliavimas apribos elektroninių prietaisų naudojimą skrydžiuose iš Turkijos, Libano, Jordanijos, Egipto, Tuniso ir Saudo Arabijos, tačiau kai kurių oro uostų, pavyzdžiui Abu Dabio, Dubajaus, Dohos, Kuveito ir Kasablankos, skirtingai nei JAV atveju, ribojimai nepaveiks.

Jungtinės Karalystės vyriausybės pranešime teigiama, jog ribojimas įvestas dėl tų pačių priežasčių, esamą saugumo situaciją kelis kartus aptarus su JAV atstovais.

British Airways jau patarė keleiviams, vykstantiems iš draudimo paveiktų oro uostų, pasilikti daugiau laiko skrydžio registracijai. Teigiama, kad skrydžiai bus vykdomi įprasta tvarka.