Havajų gyventojai norėdami apsaugoti aplinką ir koralinius rifus siekia įteisinti įstatymą, draudžiantį kremus nuo saulės, kurių sudėtyje yra kenksmingų cheminių medžiagų.

Koraliniai rifai, nuostabūs paplūdimiai ir karšti saulės spinduliai viso pasaulio lankytojus vilioja į Havajus. Tačiau, turistų naudojami kremai nuo saulės, patekę į vandenį kelia rimtą žalą ekosistemai. Todėl, Havajai nusprendė tapti pirmąja JAV valstija, uždraudusia apsauginius kremus nuo saulės, kuriuose naudojamos kenksmingos medžiagos. Jeigu Havajų gubernatorius David Ige pasirašys šį įstatymą, jis įsigalios 2021 metais.

Draudimas liečia kremus, kurių sudėtyje yra dvi kenksmingos medžiagos – oksibenzonas ir oktinoksatas. Šios medžiagos yra naudojamos kaip UV spindulių absorbentas ir filtras. Apskaičiuota, jog pasaulyje yra daugiau kaip 3500 kremų, kurių sudėtyje yra randamos šios medžiagos.

Woman Applying Sunscreen --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Tyrimais įrodyta, jog šios medžiagos yra kenksmingos ne tik aplinkai, bet ir pačiam žmogui. Jos kelia alergines reakcijas, trikdo hormonų veiklą, žeidžia odą ir jos ląsteles. Cheminės medžiagos žaloja ir ekosistemą. Dėl jų koralai praranda spalvą, nyksta. Šios medžiagos kenkia ir vandenyno gyventojams – sukelia įvairias ligas, elgsenos pokyčius, skatina feminizaciją (moteriškųjų požymių atsiradimą vyriškos giminės organizme). Be to, cheminių medžiagų veikimas daro įtaką nykstančioms rūšims, tokioms kaip Havajuose gyvenantiems vėžliams.

Mokslininkas Craig Downs, nustatęs cheminių medžiagų grėsmę koraliniams rifams, teigia jog į vandenyną kasmet patenka 14 000 tonų apsauginio kremo nuo saulės: „Yra daugybė dalykų, kurie kenkia koralams, tačiau oksibenzonas neleidžia jiems regeneruotis“, – priduria C. Downs.

Siekiant įpratinti turistus rinktis tinkamus kremus, nuo balandžio mėnesio, į šalį atvykstantiems poilsiautojams, Havajų oro linijos dalins nemokamus kremų nuo saulės, kurie yra draugiški koralams, mėginius.