Kalnuotoje Gruzijoje gausu sunkiai prieinamų ir atšiaurių vietovių. Šių vietų gyventojai išlaikė senovės tradicijas ir ūmų būdą, o vietos architektūra ir kraštovaizdis tiesiog užburia. Viena tokių vietų – Šatilio kaimas Chevsurijos regione. Tai kaimas–tvirtovė, pastatytas iš plokščių akmenų, vis dar gyvenamas vietinių žmonių, ir, nors ir sudėtingai, bet pasiekiamas transportu.

Chevsurija driekiasi pačia Kaukazo kalnagūbrio ketera ir ribojasi su Čečėnija. Tai nėra ir niekuomet nebuvo turistinis regionas. Vietiniai gyventojai chevsurai vis dar gyvena tradicinį, uždarą gyvenimą. Čia iki šiol laikomasi paprotinės teisės, garbės kodekso ir žodžio. Todėl į atvykėlius žiūrima atsargiai, į kalbas per daug nesileidžiama. Ypač griežtai chevsurai laikosi nuostatos neparduoti svetimiems nei namų, nei žemės.

Šatilio slėnis | Wikimedia.org nuotr.

Šatilio slėnis | Wikimedia.org nuotr.

Pats Šatilis žymus fortifikacine (akmeninių gynybinių bokštų) architektūra. Tai tikrų tikriausios tvirtovės su bokštais. Taip vietos gyventojai gindavosi nuo atėjūnų ir atšiaurių gamtos sąlygų. Šatilis – pats žymiausias Chevsurijos kaimas, čia veda kelias. Pastaraisiais metais vis daugiau gruzinų ir užsienio turistų ėmė važiuoti į Šatilį savaitgaliams, todėl kaimelio gyventojai vėl turi bent šiokio tokio darbo (anksčiau pagrindinė jų veikla buvo karai su čečėnais). Čia atsirado apie 10 svečių namų, šeimininkė, atvažiavus turistams prigamina valgių parduoti ir šiokių tokių rankdarbių.

Šatilio kaimas | Wikimedia.org nuotr.

Šatilio kaimas | Wikimedia.org nuotr.

Šiandien Šatilyje, kaip ir kituose Chevsurijos kaimuose, nuolat gyvena vos keliasdešimt šeimų. Čia nėra jokios infrastruktūros, viešasis transportas beveik nevažiuoja, nėra parduotuvių, telefono ryšio ar interneto. Tačiau tai – ypatinga vieta, turinti seną istoriją ir savitą atmosferą. Nuo Tbilisio Šatilis nutolęs per 150 km.

Informaciją parengė viešbučių rezervavimo sistemos „Travel On Spot“ specialistai. Daugiau apie keliones sužinokite čia.