Delis, kuriame gyvena apie 26 milijonai gyventojų, su savo įvairių kultūrų, religijų ir tradicijų atributais, gali būti vadinamas Indijos mikrokosmu, atskiru mažyčių pasauliu. Globalinės prekybos, užkariavimų ir kolonizacijų laikotapriai padarė Delį vienu iš tarptautiškiausių ir tarpkultūriškiausių pasaulio miestų. Prie tokio nuolat besikeičiančio gyvenimo prisitaikę gyventojai čia apibūdinami terminu „Diliwalas“, kilusiu iš žodžių „Dillwalo ki Dilli“, vietos kur gyvena žmonės didelėmis širdimis.

Ši įvairovė lemia tai, kad kiekvienam lengva surasti savo nišą. „Delio atmosfera – kaip geros kavos parduotuvės aromatai“, BBC teigė Nishchal Dua iš Naujojo Delio. „Įėjęs gali užuosti daugybę kvapų, ir tik tu pats pasirenki sau labiausiai patinkantį.“

Delis | Gettyimages.com nuotr.

Delis | Gettyimages.com nuotr.

Anot šešerius metus Naujajame Delyje gyvenančios Anjhula Mya Singh Bais, miestas yra valstybės politinė ir mados sostinė, kuri pagal joje tvyrančią atmosferą primena Niujorko ir Vašingtono miestų mišinį. Tai reiškia, kad pritapti Delyje kiek sunkiau nei kituose Indijos miestuose. „Delis yra labiau apie tai kas tu esi, iš kur atvykai, ką dėvi ar vairuoji, todėl adaptacija čia šiek tiek užtrunka.“

Nepaisant įvairovės, jaunus ir vyresnius deliečius sujungia vienas dalykas – meilė geriems vakarėliams. Vestuvės čia švenčiamos nuo 5 iki 20 dienų, o šventiniuose vakaruose, vakarėliuose ir tradicinėse ceremonijose gali dalyvauti net apie 1000 svečių. Teigiama, kad Delyje būna dienų, kai įvyksta net apie 60 tūkst. vestuvių per dieną. Vestuvių skaičius pakilo taip kardinaliai, kad įstatymų leidėjai, siekdami pažaboti pernelyg dideles išlaidas pradėjo pateikinėti sąskaitas. „Nėra neįprasta matyti jaunikį į vestuves atvykstant sraigtasparniu.“, – teigė Dua, kuris patikino: „Aš nejuokauju, mano tėtis yra pilotas.“

Vestuvės | Alamy.com nuotr.

Vestuvės | Alamy.com nuotr.

Su daugiau nei milijonu vestuvių kasmet, šie ištaigingi ir triukšmingi vakarėliai užima didelę dalį gyventojų socialinio gyvenimo, tačiau daugelyje klubų ir restoranų gyva ir jaunesnė labiau vakarietiška kultūra. Delis, su savo skonių įvairove ir nuolat besiplečiančiu maisto tiekimo įstaigų tinklu, yra garsus ir nuo seno egzistuojančia nacionaline virtuve.

Kur gyventi?

Imigrantai linkę telktis pietinėje Delio dalyje, ypač kaimyniniame Gurgaono mieste, kur yra įsikūrę daugybė tarptautinių įmonių.

Pietų Delis, didelis Delio rajonas, taip pat įvardijamas kaip geresnė vieta gyventi. Vasant Vihar rajone yra įsikūrusios ambasados, taip pat kaip prestižinės vietos išskiriami Golf Links ir Lodhi Road.

„Jeigu nesate vieni iš tų sėkmingų žmonių, kurių biurai yra prie pat vietos, kur norite praleisti savo laisvą laiką, būtina pasirinkti ar kiekvieną dieną keliaudami į darbą norite stovėti kamščiuose, ar vakarais ir savaitgaliais užsiimti socialine veikla, – patarė Linn Bacj, „InterNations“ ambasadorė, kilusi iš mažo Švedijos miestelio. – Aš pasirinkau pastarąjį, todėl gyvenu Gurgaone, priklausomai nuo eismo sąlygų esančiu už 15–40 minučių kelio nuo mano biuro, bet norėdama nuvykti į penktadienio vakarėlį aš turiu stovėti kamščiuose mažiausiai valandą.“

Gurgaonas | Alamy.com nuotr.

Gurgaonas | Alamy.com nuotr.

Ką aplankyti?

Delis yra toks didelis, kad verta aplankyti vietinius objektus. Nemažai istorijos slypi Senajame Delyje. Čia yra 350 metų senumo Chandni Chowk turgus. „Vaikščiodami po seniausius turgus, mečetes ir šventyklas, patirsite koks Delis buvo prieš šimtą metų“, – pasakojo Komal Darira, vietinė Delio gidė iš „Intrepid Travel“.

Jeigu Tadž Mahalas yra už 240 kilometrų į pietus nuo Delio, to paties architekto darbą galima pamatyti Senojo Delio Raudonąjį Fortą, pastatytą 1639 metais kaip Mongolų dinastijos imperatorių rezidencija. Delyje taip pat yra nemažai žaliųjų zonų ir kerinčių šventyklų, tokių kaip Lodhi sodai arba Akshardham kompleksas su 42 metrų aukščio iduistų šventykla viduryje.

Už 300 kilometrų į pietvakarius plyti Radžasthano valstija, kurį aplankyti rekomenduojama tiems, kurio nori pažinti Džaipuro „rausvajį miestą“ arba ekstravagantiškus, ežerų apsuptyje plytinčius Udaipuro rūmus. Himačal Pradešo valstija, vartai į Himalajus, yra už 300 kilometrų šiaurėn. Kurortinis Manali miestelis yra pradinis taškas slidininkams, raftingo mėgėjams ir žygiuotojams bei kopėjams į kalnus.

Dažni ir prieinami ir skrydžiai į kitus Indijos mistus. Delio konkurentas Mumbajus yra vos už dviejų valandų skrydžio į šiaurės vakarus, ieškantys gamtos ir paplūdimių gali nuskristi į kiek toliau esantį pakrantės miestą Goa.

Prieinamumas

Delis, kuris reitinguojamas 124 vietoje iš 133 miestų pagal „the Ecnonomist Intelligence Unit’s Cost of Living index“ reitingą, yra prieinamesnis nei daugelis pagrindinių miestų. Pagal kainų palyginimo sistemos Expatistan.com duomenis, apgyvendinimas čia apie 80 proc. pigesnis nei analogiškomis sąlygomis Niujorke, o transporto išlaidos ir pramogos Delyje pigesnės apie 70 proc.

Nepaisant to, nekilnojamasis turtas gali būti daug brangesnis nei kituose Indijos miestuose. Pavyzdžiui nuoma Delyje yra apie 50 proc. brangesnė nei panašiomis sąlygomis Haidarabade arba Kalkutoje. Gyvenimui reikalingos kitos išlaidos priklauso nuo gyvenimo būdo įvairovės. Užsieniečiai gali išleisti dvigubai daugiau nei vietiniai, kadangi paprastai išleidžia daugiau pinigų tokioms paslaugoms kaip vairuotojų samdymui ar valytojų pagalbai.

Įvairovė | Gettyimages.com nuotr.

Įvairovė | Gettyimages.com nuotr.

Bet sutaupyti lengva kitose srityse. „Gaminti namie ar pavalgyti vietinės reikšmės restoranuose yra pigu“, – teigė 16 metų Delyje gyvenantis „Interpid Travel“ generalinis direktorius Pravin Tamang, pridėjęs, kad  miestas siūlo maistą, madas ir gyvenimo būdą kiekvienam skoniui ir kiekvieno poreikiams. Anot jo – „Delis sutvertas visiems“.