Dubajus, Las Vegasas, Kankūnas – tai gerai pasaulyje žinomi ir turistų lankomi miestai. Tiesa, dar visai neseniai vietoj jų tebuvo krūvos smėlio ir dykynės. „Travel On Spot“ pristato kelis išskirtiniausius miestus, kurie buvo statomi pirmiausia dėl to, kad pritrauktų turistų, o su jais – ir pinigų.

Miestiečiams pritaikyti ar viduramžiais statyti miestai nėra ypač patogūs turistams. Todėl siaurose Venecijos gatvėse būriuojasi minios žmonių, todėl atvažiavę į Londoną, Berlyną ar Paryžių pirmiausia turite išsinagrinėti metro linijų ir stotelių žemėlapį. Kai kurios šalys tiesiog nusprendė apeiti šiuos nepatogumus ir atvykėliams bei atostogautojams pastatyti naujus, patogius ir pramogų kupinus miestus.

Vieną tokių netoli Sarajevo planuoja statyti ir Bosnija ir Hercegovina. Šioje Balkanų valstybėje naują pastatų kompleksą, kuriame bus parduotuvės, gyvenamieji namai, pramogų erdvės, ligoninės ir kita infrastruktūra, už 4,5 mlrd. eurų statys buvę Dubajaus statytojai.

O kol nauji, turistams skirti, dirbtiniai miestai tik kyla, šešis jau gyvuojančius ir vieną sunykusį pateikiame čia.

Atlantik Sitis, JAV

Atlantik Sičio panorama

Atlantik Sičio panorama

Nors dabar Atlantik Sitis gali pasirodyti panašus į daugelį kitų JAV miestų, 1854 m. jis buvo sukurtas kaip atostogų vieta turtingiems niujorkiečiams. Ir anksčiau tai tikrai veikė – jau 1874 m. miestas pritraukdavo pusę milijono atvykėlių per metus. XX a. viduryje Niujorko gyventojams Atlantik Sitis tapo tikra atostogų vieta. Čia jie atvykdavo lošti kazino ir poilsiauti paplūdimiuose. Dabar iš šio miesto pramogų sostinės vardą perėmė Las Vegasas.

Las Vegasas, JAV

Las Vegasas

Las Vegasas

Nevados dykumoje Las Vegasas įkurtas jau daugiau kaip prieš šimtą metų, tačiau lošimų sostinės vardą miestas gavo tik XX a. ketvirtame dešimtmetyje. Iš pradžių nebuvo lengva įtikinti investuotojus prisidėti prie miesto statybos, bet dabar šios investicijos atsipirkusios šimteriopai. Miestas tapo net tik JAV, bet ir viso pasaulio pramogų sostine. Be lošimo namų, mieste ilgainiui atsirado ir pramogų šeimoms, puikių restoranų ir viešbučių.

Kankūnas, Meksika

Kankūno paplūdimio panorama

Kankūno paplūdimio panorama

Prieš penkis dešimtmečius vietoje, kurioje pastatytas Kankūnas, tebuvo vėjo žarstomos smėlio kopos. Net sunku patikėti, kad dabar tai yra viena madingiausių ir patraukliausių atostogų vietų pasaulyje. Tada Meksikos valdžia smarkiai rizikavo: investavo ne mažą pinigų sumą į dykynę, ten atidarė naujų viešbučių ir tikėjosi, kad ilgainiui Kankūnas virs pasaulio turistiniu centru. Dėl gero klimato, šiltos jūros ir kitų veiksnių taip ir atsitiko. Dabar jis yra vienas iš dviejų didžiausių Meksikos kurortų, kuriame ne tik ilsisi turistai, bet ir vyksta rimti tarptautiniai renginiai bei konferencijos.

Temzės miestas, Kinija

Temzės miestas

Temzės miestas

Temzės miestas įkurtas Šanchajaus pakraštyje, apie 30 km nuo centro. 2006 m. baigtas statyti už maždaug 500 mln. svarų sterlingų šis kvartalas yra britiško miesto kopija. Čia atvykę pasijusite keistai: britiška architektūra, grįstos gatvės, angliški barai daugeliui turistų kelia prieštaringų jausmų. Ir vis dėlto šis miestas traukia atvykėlius ir net vietinius, kurie čia mėgsta įsiamžinti vestuvių dieną. Bronzinės Jameso Bondo ir Winstono Churchillio skulptūros tik sustiprina keistą atmosferą, tvyrančią naujai pastatytame mieste.

Temzės miestas yra viena Šanchajaus projekto „Vienas didmiestis – devyni miestai“ (angl. „One City, Nine Towns“) dalių. Be Temzės, aplink milžinišką Šanchajų ir toliau dygsta mažesni miestukai.

Benidormas, Ispanija

Benidormo pakrantė, Ispanija

Benidormo pakrantė, Ispanija

XX a. viduryje Benidormas iš mažo žvejų kaimelio Viduržemio jūros pakrantėje išaugo į galingą turizmo centrą. Žvejybos verslams pradėjus strigti, Ispanijos valdžia nusprendė paversti Benidormą atostogų meka. Ir tai tapo vienu sėkmingiausių ispanų turistinių projektų per daugelį dešimtmečių, o šio miesto pakrantėje pridygo daugybė daugiaukščių pastatų. Būdavo sezonų, kai Benidormo paplūdimiuose netilpdavo žmonės.

Baja, Italija

Paplūdimys Bajos miestelyje, Sardinijoje

Paplūdimys Bajos miestelyje, Sardinijoje

Tokių turistams skirtų miestų yra ne tik šiais laikais. Prieš 2 tūkst. metų Romos Imperijoje, netoli Neapolio, buvo įkurtas Bajos miestas, skirtas pasiturinčių Romos gyventojų poilsiui. Tiesa, dirbtinio miesto istorija nėra jau tokia šviesi. Apie XVI a. pradžią jis ištuštėjo dėl maliarijos protrūkio, o vėliau dėl ugnikalnių aktyvumo senovinis kurortas iš lėto nuskendo po vandeniu. Dabar į vietovę nuvykę turistai pamatys tik nedidelę dalį griuvėsių, kur kas daugiau senovinių liekanų atsiveria panėrus į jūrą.

Dubajus, JAE

Džumeiros Palmė ir Dubajaus krantinė

Džumeiros Palmė ir Dubajaus krantinė

Apie Dubajų daug rašyti nereikia. Galima paminėti tik vieną faktą – prieš 30 metų Dubajus buvo mažas miestukas nesvetingoje dykumoje. Dabar jis yra vienas iš dešimties labiausiai lankomų pasaulio miestų.

Informaciją parengė viešbučių rezervavimo sistemos „Travel On Spot“ specialistai. Daugiau apie keliones sužinokite čia.