Matthew Karstenas savo tinklaraštyje „Expert Vagabond“ jau šešerius metus dalijasi kelionių įspūdžiais. Būtent tiek laiko trunka šio vaikino kelionė aplink pasaulį. Per visą šį laiką Matthew patyrė nemažai įspūdžių ir nusprendė pasidalyti 30-čia vertingiausių patarimų tiems, kurie ruošiasi (arba bijo) apkeliauti pasaulį.

Pirmuosius 15 patarimų rasite paspaudę čia.

16. TURĖKITE AUSŲ KAMŠTUKŲ

Išties šį dalyką galėjau rašyti pirmu numeriu. Tiesiog dievinu ausų kamštukus! Verkiantys vaikai, girti australai, lojantys šunys, intymūs kambariokų žaidimai ar kiti garsai telieka tik baisūs prisiminimai – su ausų kamštukais būsite nuo viso šito apsaugoti.

17. NEBIJOKITE

Pasaulis nėra toks pavojingas, kaip piešia žiniasklaida. Pasikliaukite nuojauta ir viskas bus gerai.

18. TYČIA PASIKLYSKITE

Jei norite pamatyti, kaip gyvena vietiniai, jums reikia juos aplankyti. Geriausias būdas pažinti vietas – keliauti pėsčiomis net nežinant, kur tiksliai keliauji. Tiesa, tik užsirašykite ar įsiminkite savo viešbučio pavadinimą.

19. RAGAUKITE VIETINĮ MAISTĄ

Manote, kad puikiai žinote meksikietiškų patiekalų skonį? Nepykite, bet klystate. Ragaukite. Visur, kur keliaujate, ragaukite.

20. DAŽNIAU SAKYKITE „TAIP“

Būkite impulsyvūs ir dažniau sutikite, net jei pasiūlymas skamba miglotai. Išbandykite naujas veiklas, patirkite. Neplanuotos situacijos ir patirtys kelionei suteiks neišdildomų įspūdžių.

DSC00707

21. NESKUBĖKITE

Nė nebandykite apkeliauti šešias šalis per šešias savaites. Visi geri dalykai nutinka tada, kai niekur neskubate ir tiesiog tyrinėjate. Žinote, nė vienas mano nuotykis, aprašytas tinklaraštyje, nenutiko per pirmąsias dvi dienas naujoje vietoje.

22. UŽSIRAŠINĖKITE

Mano atmintis nėra tas dalykas, kuriuo galėčiau pasigirti. Kai pradėjau kelionę aplink pasaulį, neturėjau, kur konspektuoti ar tiesiog kažką pasižymėti. Dabar gailiuosi. Kai kurių vietų pavadinimai ir žmonių vardai išbluko iš atminties.

23. IŠEIKITE IŠ KOMFORTO ZONOS

Išbandykite save ir nesibaidykite dalykų, kurie įprastai keltų jums nerimą. Kuo dažniau išeisite iš komforto zonos, tuo daugiau įspūdžių patirsite. Nemėgstate bendrauti su nepažįstamaisiais? Kalbėkite su kiekvienu sutiktu. Bijote keisto maisto? Ragaukite viską, ką tik galite rasti.

DSC_4662

24. NEPLANUOKITE PER DAUG KRUOPŠČIAI

Man nepatinka keliautojai, kurie iki smulkmenų suplanuoja, ką ir kada turi pamatyti. Tiesa ta, kad aš nė velnio neįsivaizduoju, ką galiu patirti ar sutikti. Mano patarimas paprastas – pasirinkite tašką, į kurį pirmiausia keliausite bei sugalvokite bent kelis potyrius, kuriuos norite patirti. Visa kita palikite likimui.

25. SU SAVIMI TURĖKITE KUO MAŽIAU DAIKTŲ

Jums nereikia mažiausiai pusės daiktų, kuriuos jūs ketinate pasiimti.

26. PRIŽIŪRĖKITE SAVO KŪNĄ

Kelionės gali žaloti kūną, juolab, kad dažnai turėsite iškęsti ištvermės reikalaujančius atstumus ar kuriam laikui pamiršti įprastą poilsį. Mylėkite save ir ilsėkitės, jei tik turite galimybę, maitinkitės kuo įmanoma sveikiau ir bent retkarčiais pasportuokite.

27. BENDRAUKITE SU ARTIMAISIAIS

Nepamirškite bent retkarčiais susisiekti su savo šeima bei artimaisiais. Gal net nustebinkite juos nusiųsdami atvirlaiškį iš kokio nors pasaulio kampelio? Taip, keliaudami sutiksite naujų žmonių, tačiau šios draugystės gali būti laikinos, o jūsų laukiantys draugai gali būti amžini.

28. NEIEŠKOKITE VISIEMS PRIEINAMŲ VIETŲ

Taip taip, tai skamba kaip visiška klišė, tačiau tai verta priminti. Patikėkite, visi mano įsimintiniausi įspūdžiai patirti tose vietose, kurių reikėjo gerokai paieškoti. Tiesa, tik nepersistenkite, nebūtina užsiropšti visur, kur negalima ar nueiti ten, kur pavojinga.

DSC00609

29. NEPAMIRŠKITE APSIDRAUSTI

Niekas niekad negalvoja, kad susirgs, bus apiplėštas ar panašiai. Bet taip nutinka. Aš prasikirtau galvą prie ugnikalnio ir iš manęs pavogė mano nešiojamąjį kompiuterį… Tačiau turėdamas kelionės draudimą galėjau nesukti galvos dėl milžiniškų sąskaitų po apsilankymo pas gydytojus.

30. DAUGIAU KELIAUKITE

Iš daugybės žmonių, kuriems pasakojau apie savo keliones, girdėjau įvairių priežasčių nekeliauti: „juk tai per brangu“, „kas prižiūrės mano augintinį?“, „negaliu pasiimti tiek daug laisvadienių darbe“ ir panašiai. Kai sugalvodavau daugybę išeičių jų įvardytoms problemoms, dauguma vis tiek rasdavo priežastį nekeliauti. Ir žinote, kodėl? Nes bijojo!

Nebijokite! Juk nebūtina parduoti viso savo turto tam, kad leistumėtės į kelionę. Pradėkite nuo savaitgalio svetur, tada raskite laiko savaitės išvykai ir niekada nenustokite.