Pasaulyje yra daugybė nuostabą keliančių vietų, sunkiai paaiškinamų reiškinių, neatrastų kampelių. Visi jie savotiški, gražūs, nepaprasti. Sunku išskirti vieną, todėl virtualus žurnalas „Reader’s Digest“ išvardino 15, jų nuomone, labiausiai stulbinančių gamtos stebuklų.

Švytintis vanduo Tasmanijoje (Australija)

Neįprastas švytėjimas yra vadinamas bioliuminescencija. Kitaip tariant, tai šviesa, kurią spinduliuoja gyvūnas, jo organizme vykstant tam tikroms cheminėms reakcijoms. Šiuo atveju šviesą spinduliuoja planktonai-šarvadumbliai, o švytėjimą sukelia bangų mūša bei žuvys, kurios judina vandenį ir planktonų-šarvadumblių ląsteles.

Iš tiesų, švytinčio vandens efektas yra užfiksuotas ir kitose pasaulio vietose, pavyzdžiui San Diege, Kalifornijoje. Tačiau, Australijoje švytėjimą galima pamatyti tiek „Derwent“ upėje, tiek danguje, kadangi čia pasirodo ir poliarinė pašvaistė „Aurora Australis“.

150521115729-bioluminescence-tasmania-matthew-holz-irpt-1-super-169

Vaivorykštinis eukaliptas Maui saloje (Havajai)

Atsidūrę tarp Vaivorykštinių eukaliptų, pasijusite tarsi fantastikos filme, nes vaizdas, iš tiesų, vertas kino juostos. Tačiau, toks spalvų atsiradimas nėra joks stebuklas – eukalipto žievė kasmet lupasi vertikalia kryptimi, atverdama kitą ryškiaspalvę žievę esančią po apačia. Ši po truputį tamsėja ir įgauna violetinį, vyšninį, oranžinį, melsvą ir raudoną atspalvį.

GettyImages-472221499-1ba4b356f146

„Vaivorykštės“ kalnai Peru (Pietų Amerika)

Dar vienas vaivorykštinis peizažas. Manoma, kad spalvotas kalnų paviršius susiformavo tirpstant ledynams. Erozijos proceso metu, irstant paviršiui ir vandeniui susimaišius su nuosėdomis bei mineralais, paviršius nusidažė įvairiausiomis spalvomis.

Vietiniai šį kalną vadina „Montaña de Siete Colores“, o tai reiškia „Septynių spalvų kalnas“.

r

Mendenhalo ledynas Aliaskoje (JAV)

Įstabus, 19 kilometrų ledynas, į kurį patekti ne taip jau ir lengva. Pirmiausia nemažą atkarpą teks įveikti baidarėmis, vėliau lipti slidžiu šlaitu, tačiau galiausiai būsite apdovanoti nepaprasto grožio lediniu vaizdu. Bent kartą gyvenime išvysti tokį reginį – būtina. Tik paskubėkite, pranešama, jog dėl globalinio atšilimo ledkalniui ateityje gali grėsti pavojus.

14517893811_a62431f657_b

Karštoji „Grand Prismatic“ versmė, Jeloustono nacionalinis parkas (JAV)

Futbolo stadiono dydžio karšto vandens baseinas stebina ne tik milžinišku karščiu, dydžiu, bet ir savo spalvomis. Baseiną supa geltonos, žalios ir oranžinės spalvos žiedai, o viduryje ryškiai mėlynos spalvos vanduo sukuria užburiantį vaizdą.

Manoma, kad Jeloustono nacionalinis parkas yra įsikūręs ant taip vadinamo „karštojo taško“, todėl „Grand Prismatic“ vanduo siekia net + 80 °C karštį.

The well known national landmark Grand Prismatic in Yellowstone

Hiljero ežeras (Australija)

Šalia Ramiojo vandenyno telkšantis rožinės spalvos ežeras atrodo kaip didelis braškinis pieno kokteilis. Tačiau, anaiptol, šio ežero vanduo – sūrus. Dėl ko vanduo yra būtent tokios spalvos, nėra tiksliai žinoma. Kai kurie mokslininkai teigia, jog „Rožinis ežeras” susidarė dėl unikalios cheminių junginių kombinacijos vandenyje.

TcYKne4

„7 spalvų žemė“, Mauricijus (Rytų Afrika)

Spalvoti smėlynai, nors ir turi gana logišką ir paprastą paaiškinimą, vis tiek yra vieni labiausiai lankomų pasaulio vietų. Įvairios žemės spalvos yra vulkaninio aktyvumo – ugnikalnių išsiveržimo pasekmė. Tačiau neaišku yra viena, kaip smėlis susisluoksniuoja taip tvarkingai ir išsidėsto atskirtų spalvų plotais, o nesusimaišo tarpusavyje. Čia aptinkamas raudonos, rudos, violetinės, žalios, mėlynos, purpurinės ir geltonos spalvos smėlynai.

392

„Zhangye Danxia“ kalnai, „Zhangye Danxia“ nacionalinis parkas, Gansu (Kinija)

Prieš tai, kai buvo atrasti Peru „Vaivorykštės“ kalnai, „Zhangye Danxia“ buvo labiausiai žinomas įvairiaspalvis kalnynas pasaulyje. Kalnynas stūkso tokio pat pavadinimo nacionaliniame parke Kinijoje.

Nepaprastos kalnų spalvos susidarė iš mineralinių nuosėdų prieš daugiau nei 20 mln. metų.

Zhangye Danxia Landform 01

„Caño Cristales“ („Penkių spalvų upė), Kolumbija

Gražiausia upe pasaulyje vadinama „Caño Cristales“ kartą per metus (lietingojo ir sausojo periodo sandūroje) „pražysta“ penkiomis spalvomis. Tai nutinka spalio-lapkričio mėnesį, tuomet galima išvysti raudona, oranžine, geltona, žalia ir įvairiausiais jų atspalviais nusidažiusią upę.

4eea58be9666315d8cc9c8ffa2303fa5

Poliarinė pašvaistė „Aurora Borealis“, Norvegija

Nors mistinis šviesų šokis matomas ir kitose šalyse, sakoma jog Norvegija yra geriausia vieta stebėti pašvaistę, ypač netoli Trumsės miesto. Palankiausias metas – rusėjo-kovo mėnesiais, kuomet didžiąją dalį paros yra tamsu.

8df807d979c5c410fc1ea8d77ee66496

Spalvotoji dykuma Arizonoje (JAV)

Šį spalvų reginį išvysite važiuodami legendiniu „Route 66“. Dykumos dirvožemis yra vadinamas kaleidoskopu, kurį sudaro raudonos, oranžinės, mėlynos, baltos, šviesiai violetinės bei pilkos spalvos mineralai.

Juostos susiformavo džiūstant prieš 225 mln. metų čia telkšojusiam vandens telkiniui.

Painted_Desert_Petrified_Forest_National_Park_Arizona_20121209

Rožinis „Spiaggia Rosa“ paplūdimys Sardinijoje (Italija)

Italija tikrai gali pasigirti nuostabaus grožio krantais, tačiau šis rožinis miražas nurungia viską. Iš tiesų, tai ne miražas, o tikrų tikriausia realybė. Rožinė spalva paplūdimyje atsirado dėl Viduržemio jūros koralų, sutrupėjusių fosilijų ir granito dalelių.

Kurį laiką paplūdimys buvo uždarytas nuo turistų, kadangi šie ėmė vogti nepaprasto grožio smėlį ir vežtis jį namo, kaip suvenyrą.

maxresdefault

Ugnikalnis „Kawah Ijen“ (Indonezija)

Šis ugnikalnis yra ne tik aktyvus, bet ir neįprastas – jo išmetama lava yra ne raudonos ar oranžinės, bet mėlynos spalvos. Šią spalvą suteikia sieros degimas. Čia pat telkšo ir mėlynos spalvos vandens telkinys – didžiausias pasaulyje sieros rūgšties ežeras.

Untitled-96-980x641

Skrajojantis „Fly Geyser“ geizeris Nevadoje (JAV)

Geizeris yra ne tik gamtos, bet ir žmogaus tvarinys, kadangi prieš daug metų čia buvo kasami gręžiniai, kurie po kiek laiko buvo sunaikinti karšto geoterminio vandens srauto. Iš trykštančiame vandenyje buvusių mineralų netrukus ėmė formuotis įspūdingi „stalagmitai“. Daugiaspalviai mineralai yra atsakingi ir už geizerio spalvų žaismą.

tumblr_n9yur4i1WQ1thexrxo1_1280

Dalolo vulkanas Etiopijoje

Tai ne tik viena karščiausių vietų žemėje, bet ir viena įspūdingiausių. Įkaitusi magma kaitina požeminį vandenį, kuris kartu su druskomis bei mineralais kyla aukštyn. Sūrus vanduo, atsiradęs paviršiuje, yra išgarinamas sauso ir karšto klimato. O likusi druska nugula kraterių kraštuose. Dėka mineralų ji nusidažo geltona, ruda, oranžine, žalia ir raudona spalvomis.

img1