Kvepia kelionėm tęsia straipsnių ciklą „100 gražiausių pasaulio vietų“ ir pristato jums trečiąją šimtuko dalį.

Su kitomis ciklo dalimis galite susipažinti čia:

21. Dubrovnikas, Kroatija.

Dubrovnikas | Bestwallsite nuotr.

Dubrovnikas | Bestwallsite nuotr.

Dubrovnikas – Kroatijos pietuose esantis ir Adrijos jūros skalaujamas VII amžiuje įkurtas miestas, kurio senamiestis yra saugomas UNESCO. Kroatijos nepriklausomybės karto metu miestas buvo apšaudytas serbų kariuomenės artilerijos, o po šių įvykių tapo kroatų pasipriešinimo ir kovos už nepriklausomybę simboliu. Įspūdingas gynybinėmis sienomis su bastionais ir bokštais apjuostas Dubrovniko senamiestis puikiai žinomas ir „Game of thrones“ gerbėjams, kadangi skirtingose miesto vietose filmuojamos šio kultinio serialo scenos.

22. Kapadokija, Turkija.

Kapadokija | Pinimg nuotr.

Kapadokija | Pinimg nuotr.

Kapadokijos istorinis regionas sudaro didžiąją dalį Mažosios Azijos pusiasalio ir yra Anatolijos plynaukštejė. Pro ją teka Kizilirmako upė, regioną iš šiaurės ir pietų „uždaro“ Ponto ir Tauro kalnai, rytine riba laikomas Eufratas, o vakarine – Tūzo ežeras. Ši vieta garsi itin vaizdingomis kalnuotomis vietomis, tarp kurių yra ir UNESCO saugomas Gioremės slėnis. Regione dominuoja vulkaninis kraštovaizdis, daug urvų ir požeminių miestų, kanjonų. Čia po žeme slypi ištisi miestai ir miesteliai. Vienas žinomiausių miestų – Gioremė, iškaltas vulkaninėje kalvoje pačioje Kapadokijos širdyje. Srityje taip pat gausu vienuolynų, yra garsus Meilės slėnis, dėmesio vertas ir požeminis Kaymakli miestas.

23. Gizos piramidės, Egiptas.

Gizos piramidės | Wallpapersafari nuotr.

Gizos piramidės | Wallpapersafari nuotr.

Gizos piramidės stūkso netoli Egipto sostinės Kairo, prie Nilo upės. Cheopso piramidė, priklausanti Gizos piramidėms, yra vienintelis iki šių laikų išlikęs senojo pasaulio stebuklas. Piramidės yra vienos didžiausių pasaulyje antikos įžymybių, todėl nuolat gausiai lankomos turistų.  Piramidės buvo pastatytos kaip kapavietės, skirtos saugoti nemirtingus faraonų kūnus. Tris didžiausios piramidės buvo pastatytos Ketvirtosios dinastijos faraonų: Cheopso, Chefreno ir Mikerino. Tai buvo svarbiausi trijų laidojimo kompleksų, iškilusių apie 26 amžiuje prieš mūsų erą statiniai. Kiekviename komplekse buvo po laidojimo šventyklą. Smulkesnės piramidės buvo skirtos karalienėms, o didžiulėse duobėse laidoti karališkojo laivyno kariai.  Piramidžių kompleksą taip pat puošia Sfinksas. Ši statula yra net 20 m aukščio ir 57 m ilgio, bei turi liūto kūną su faraono galva.

24. Na’Pali pakrantė, Kauai, Havajai, JAV.

Na'pali | Pinimg nuotr.

Na’pali | Pinimg nuotr.

Havajuose esanti Kauai sala yra ketvirtoji pagal dydį vulkaninės kilmės sala šioje JAV valstijoje, kurioje gyvena apie 60 000 gyventojų. Rytinėje salos pakrantėje yra viena drėgniausių vietų žemėje. Vai’ale’ale kalno rytiniame šlaite metinis kritulių kiekis siekia apie 12 000 mm, o tai yra net apie 14 kartų daugiau, nei Lietuvoje užfiksuotas didžiausias kritulių kiekis per metus konkrečioje vietovėje. Kauai sala turi vieną gražiausių pasaulyje pakrantę, kurią galima matyti tik iš sraigtasparnio, katamarano arba po varginančio žygio – Na’Pali (liet. – aukštos uolos). Šioje šiaurinėje salos dalyje besidriekiančioje smaragdinių uolų apsuptoje pakrantėje buvo filmuojamas „Juros periodo parkas“.

25. Levandų laukai, Provansas, Prancūzija.

Levandų laukai | Wallup nuotr.

Levandų laukai | Wallup nuotr.

Provanso regionas Prancūzijoje garsėja savo neaprėpiamais levandų laukais bei nedideliu Graso miestu, kuris yra laikomas pasaulio parfumerių sostine. Įvairios parfumerijos gamyklos siūlo turistams nemokamas ekskursijas po gamyklų teritoriją, tačiau, vis gi, didžiausio kiekio žvilgsnių susilaukia regione besidriekiantys milžiniški levandų laukai, kurie kalvotai vietovei suteikia neįtikėtiną kraštovaizdį.

26. Samarkandas, Uzbekija.

Samarkandas | 1zoom nuotr.

Samarkandas | 1zoom nuotr.

Uzbekija tikrai nėra lietuvių mėgiama turizmo kryptis, tačiau trečias pagal dydį šalies miestas Samarkandas yra vertas kiekvieno jį aplankiusio turisto žvilgsnio. Šis 2 700 metų senumo miestas įsikūręs Azijos Šilko kelio tarp Kinijos ir vakarų viduryje yra saugomas UNESCO. Samakando apylinkėse žmonių gyvenimo pėdsakai randami dar nuo paleolito laikų. Tai vienas seniausių pasaulio miestų su turtinga istorine praeitimi. Prieš daugiau nei 1000 metų miestas buvo didesnis ir turėjo daugiau gyventojų, tačiau po mongolų užkariavimo išgyveno tik nedidelė gyventojų dalis. Po ilgo laiko miestas atsigavo, o šiuo metu jame namus turi apie 500 000 gyventojų. Viena žymiausių senovinio miesto vietų – senovinis Samarkando centras Redžistanas. Šią aikštę iš trijų pusių supa islamiškosios mokyklos, vadinamos medresėmis. Jos yra dekoruotos įmantriomis figūromis ir raštais, įrašais iš Korano. Jeigu nusprendėte vykti į šią šalį, Samarkandą aplankyti būtina.

27. Skajaus sala, Škotija.

Skajaus sala | Isleofskye nuotr.

Skajaus sala | Isleofskye nuotr.

Skajaus sala yra didžiausia ir šiauriausia iš Vidinių Hebridų salų. Sala pasižymi labai vingiuota kranto linija, kurioje pasakišką vaizdą sukuria gausybė įlankų ir gilių užutėkių, salą tarsi dalinančių į atskiras dalis. Ši sala yra lyg sukurta fantastiniams filmams, čia buvo filmuojamos „Kalniečio“ ir „Žvaigždžių dulkių“ kino juostos. Neįtikėtiną vaizdą Skajui suteikia ir jo paviršių puošiančios aštrios it peiliai uolos, skaidrūs ežerai bei kalnų upės, kurios, tekėdamos stačiais šlaistais, sukuria įspūdingus krioklius.

28. Namakvalandas, Pietų Afrika.

Namakvalandas | Thisbugsdotcom nuotr.

Namakvalandas | Thisbugsdotcom nuotr.

Namakvalandas – tai saugoma biologine įvairove garsėjanti teritorija su didžiausia sukulentų koncentracija iš visų pasaulio sausumos regionų. Daugiau nei 1 000 iš čia augančių 3 500 augalų rūšių neauga jokioje kitoje pasaulio vietoje. Šioje vietovėje oro temperatūra dienomis beveik visus metus siekia apie 40 laipsnių, o naktį ji gali nukristi iki -8 laipsnių.  Paprastai liepos – rugsėjo mėnesiais po lietaus šios lygumos pasipuošia įvairių spalvų gėlių žiedais. Šis laikotarpis itin laukiamas viso pasaulio turistų, kadangi įspūdingas reginys tetrunka kelias savaites. Įdomu, kad kiekvienais metais gali suvešėti vis kitokios gėlės, todėl vaizdas kasmet gali nustebinti vis iš naujo.

29. Denali nacionalinis parkas, Aliaska, JAV.

Denali nacionalinis parkas | Kantishnaroadhouse nuotr.

Denali nacionalinis parkas | Kantishnaroadhouse nuotr.

Denalio nacionalinis parkas ir draustinis apima aukščiausią Šiaurės Amerikos kalną Makinlį ir jo apylinkės. Parkas įsteigtas 1917 metais kaip Makinlio kalno nacionalinis parkas, o 1980 metais buvo padidintas ir pervadintas į Denalio nacionalinį parką. Jo paskirtis – saugoti nepaliestą Aliaskos kalnų gamtą. Per parką driekiasi Aliaskos kalnagūbris, auga per 450 žiedinių augalų rūšių. Parke gausu grizlių ir juodųjų lokių, ganosi šiauriniai elniai. Kalnų šlaituose gyvena Dalio avinai, pelkynuose – briedžiai. Taip pat yra pilkųjų vilkų, lapių, bebrų, žilųjų švilpikų, kiškėnų ir kitų gyvūnų. Čia lankosi daugybė migruojančių paukščių, o upės pilnos žuvų (ypač lašišų, upėtakių ir kiršlių).

30. Maui sala, Havajai, JAV.

Maui | Jamesfree nuotr.

Maui | Jamesfree nuotr.

Maui yra antroji pagal plotą Havajų sala. Kartu su artimiausiomis salomis Lanai, Kahoolave ir Molokai sudaro Maui Nui salų grupę. Ji pasižymi gamtos įvairove, kadangi klimatas šioje saloje taip pat labai skirtingas. Kiekviena salos pusė yra unikali, ir, priklausomai nuo savo geografinės padėties ir aukščio virš jūros lygio, turi sau būdingą klimatą. Saloje gausu krioklių, yra didžiausias pasaulyje užgesęs Haleakala ugnikalnis. Maui saloje yra įsikūręs banginių stebėjimo centras, nes šalia salos žiemoja kuprotieji banginiai, kurie kiekvieną rudenį atplaukia 5 600 kilometrų nuo Aliaskos pakrančių. Šiltuose Havajų vandenyse banginiai poruojasi ir veda jauniklius.