Tarp architektūros paminklų, maisto, festivalių, muzikos, gamtos ir viso kito ką Europa siūlo turistams yra dar vienas dalykas, kurį būtina įtraukti į „būtina pamatyti“ sąrašą. Tai Europoje esančių sodų lankymas.

Nesvarbu ar sodas karališkas, ar botanikos, Europoje yra šimtai sodų, įrodančių, kad sodininkystė yra unikali meno forma, leidžianti lankytojams prisiliesti prie gamtos ir šalies istorijos vienu metu. Yra daugybė sodų, kurie verti jūsų apsilankymo, tačiau yra tokių sodų, kurie visa galva „aukštesnis“ už likusius. Todėl bent vieną jų aplankyti privaloma. Šiame straipsnyje apžvelgsime 10 gražiausių Europos sodų, o jums linkime išsirinkti gražiausią ir nuvykti jo apžiūrėti.

1. Keukenhofo tulpių sodai. Nyderlandai.

Keukenhofas | Travelhdwallpapers.com nuotr.

Keukenhofas | Travelhdwallpapers.com nuotr.

Keukenhofo sodai plyti Lisse mieste, Nyderlanduose. Čia kasmet apsilanko daugiau nei 800 000 lankytojų norinčių pamatyti tai, dėl ko Nyderlandai yra tokie populiarūs, tai yra tulpes. Čia pasodinta daugiau nei 7 000 000 gėlių svogūnėlių, o lankytojai gali pamatyti daugiau nei 800 įvairių spalvų tulpių rūšių.

2. Versalio sodai. Prancūzija.

Versalio sodai | Junkinside.com nuotr.

Versalio sodai | Junkinside.com nuotr.

Vieni iš nuostabiausių pasaulio karališkųjų rūmų taip pat turi vienus nuostabiausių sodų, kurie jus nustebins jeigu neapakino pačių Versalio rūmų spindesys. Sodai užima daugiau nei 30 000 arų plotą, ir yra apsodinti daugybe gražių gėlių ir krūmų. Čia taip pat pamatysite daugiau nei 400 skulptūrų ir 1 400 fontanų. Šie sodai yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

3. Vilandri pilies sodai. Prancūzija.

Vilandri pilies sodai | Chateauvillandry.fr nuotr.

Vilandri pilies sodai | Chateauvillandry.fr nuotr.

Vilandri miestelyje esantys sodai yra vieni gražiausių Prancūzijoje. Jie užima 9 hektarų plotą, kur galima pamatyti vandens sodų su nedideliais vandens telkiniais ir fontanais, didžiulį daržovių sodą ir ornamentinį sodą, kupiną sezoninių gelių.

4. Kylemore Abbey pilies sodai. Airija.

 | Jtdytravels.wordpress.com nuotr.

Kylemore Abbey pilies sodai | Jtdytravels.wordpress.com nuotr.

Šie sodai plyti Galway srityje Airijoje. Pilyje ankščiau gyveno Airijos aukštuomenė, o šiuo metu čia įsikūrusi benediktinių abatija. Besidomintiems istorija ir architektūra, šią pilį Airijoje rekomenduojama įtraukti į kelionės metu lankytinų vietų sąrašą. Išpuoselėti sodai privers jus sugrįžti Karalienės Viktorijos laikus.

5. Kew karališkieji sodai. Anglija.

Kew karališkieji sodai | Idolza.com nuotr.

Kew karališkieji sodai | Idolza.com nuotr.

Karališkieji Kew sodai plyti Londone ir yra šiek tiek kitokie, nei kiti dešimtuke įrašyti objektai. Jie turi didžiausią ir įvairiausią gyvų augalų kolekciją, pagal kuriuos sodas yra pasaulinis lyderis. Čia rasite daugiau nei 14 000 medžių, 30 000 augalų iš skirtingų klimato zonų ir botanikos meno bei iliustracijų galerijas.

6. Alhambros sodas. Ispanija.

Alhambros sodas | Wallpaper-gallery.net nuotr.

Alhambros sodas | Wallpaper-gallery.net nuotr.

Alhambros sodas yra nuostabus rytų viduržiemio tradicijų pavyzdys, kadangi jis pastatytas visiškai pagal šį laikotarpį. Sodas yra Granadoje, Andalūzijos regione Ispanijoje. Čia jums įspūdį paliks ne tik sodas, bet ir šalia stovinti pilis. Sode stovi liūto fontanas, kuris pastatytas maždaug 11 amžiuje ir nuostabiomis islamiškomis detalėmis dekoruota baseino aikštelė.

7. Edeno projektas. Anglija.

Edeno projektas | Wikimedia.com nuotr.

Edeno projektas | Wikimedia.com nuotr.

Edeno projektas nėra tipinis sodas. Čia nėra nieko karališko, bet buvimas šioje vietoje privers jus jaustis tarsi ateityje. Šis sodas yra futuristinis. Tai didžiausias pasaulyje uždaras atogrąžų miškas su džiunglėmis ir kriokliais. Oranžerija pastatyta vietoje bankrutavusios Kornvalio plytų degyklos. Šio pastato statyba kainavo apie 60 000 000 eurų, tačiau statyba kone keturgubai atsipirko jau per pirmuosius oranžerijos veiklos metus. Edeno sodas tapo namais tūkstančiais nuostabių augalų, kurie atkeliavo iš įvairiausių botanikos sodų ir natūralių augaviečių. Dalį oranžerijos sodininkai patys užaugino iš sėklų.

8. Karališkasis botanikos sodas. Škotija.

Karališkasis botanikos sodas | Vizds.com nuotr.

Karališkasis botanikos sodas | Vizds.com nuotr.

Karališkasis Edinburgo botanikos sodas yra ne tik populiari turistų lankoma vieta, bet ir augalininkystės, jos įvairovės ir išsaugojimo mokslų centras. Jis apima keturis šalyje išdėstytus filialus, o Edinburge yra pagrindini jų. Čia yra apie 273 000 augalų arba apie 13 300 augalų rūšių iš viso pasaulio.

9. Villa Lante sodai. Italija.

Villa Lante sodas | Junkinside.com nuotr.

Villa Lante sodai | Junkinside.com nuotr.

Italija yra garsi savo nuostabiais rūmais su sodais ir vieni jų tikrai išsiskiria iš likusiųjų. Villa Lante sodai yra tokie įspūdingi, kad privers jus sugrįžti keliais amžiaus atgal. Be gėlių, krūmų, fontanų ir skulptūrų, sodas turi kaskadas, nubėgimo griovas ir amfiteatrą, kas yra būdina karališkiesiems sodams.

10. Monet sodai. Prancūzija.

Monet sodai | Giverny.com nuotr.

Monet sodai | Giverny.com nuotr.

Tai treti Prancūzijos sodai šiame sąraše, bet tikriausiai neprieštarausite, kad prancūzai tikrai žino kaip užauginti gražiausius sodus. Monet sodai plyti Giverny mieste ir yra pavadinti tapytojo Claude Monet, kuris čia gyveno su savo šeima, vardu. Jis pasodinto daugybę augalų, o vėliau nusipirko kaimyninį žemės plotą, kur jis turėjo savo vandens telkinį. Jo sodai atrodo kaip tikroje pasakoje.